BIB18IRNSS
backorder
Napoleon BIB18IRNSS
Built-in 700 Series Dual Infrared Burner with Stainless Steel Cover , Natural Gas, Stainless Steel
Details & Features
Description
  • Dual Infrared SIZZLE ZONE Burners
  • Stainless Steel Iconic WAVE Cooking Grids
    • Iconic sear marks The 7.5mm thick, iconic wave shape provides even heat transfer and prevents smaller foods from falling.
  • NIGHT LIGHT Knobs with SafetyGlow
  • Instant JETFIRE Ignition
  • Stainless Steel Protective Cover
    • Protect the Infrared Burners with a stylish, flush top cover to keep the elements out.
  • Powered by easy to use natural gas, no changing of tanks required
  • Infrared heat produces high temperatures, up to 1800F, for a fast and thorough sear
  • Provides extra space to create sauces and side dishes while using the main BBQ Grill
  • This sear station provides extra space to cook restaurant quality steaks over very high heat
  • Premium stainless steel construction ensures a long life
  • Thick, 0.3-inch (9.5 mm) stainless steel cooking grids are low maintenance and feature the iconic Napoleon WAVE pattern
  • Seamless trim provides versatile and flawless installation
Tech Specs
Fuel Type Natural Gas
Heat Output 30,000 BTU
Main Cooking Area 17.5 x 18 in (44 x 46 cm) 19 burgers
Total Cooking Area 310 sq.in (2,024 cm )
Rotisserie Included No
Height 11.40 in (26.40 cm)
Width 21.50 in (54.60 cm)
Depth 24.60 in (62.60 cm)
Packaging Height 24.50 in (62.23 cm)
Packaging Width 13.25 in (33.66 cm)
Packaging Depth 30.25 in (76.84 cm)