BIB18PBNSS
backorder
Napoleon BIB18PBNSS
Built-in 700 Series Power Burner with Stainless Steel Cover , Natural Gas, Stainless Steel
Details & Features
Description
  • Two-Stage Power Side Burner
  • Two Piece Stainless Steel Cooking Grids
  • Stainless Steel Protective Cover
  • Can be used as a side burner to make side dishes and sauces while grilling
  • 310 in Total Cooking Area
  • Ideal for large pots to enjoy sea food boils and more
  • 60,000 BTU's
  • Backlit Control Knobs with SafetyGlow
  • JETFIRE Ignition System
Tech Specs
Fuel Type Natural Gas
Heat Output 60,000 BTU
Main Cooking Area 17.5 x 18 in (44 x 46 cm) 19 burgers
Total Cooking Area 310 sq.in (2,024 cm )
Rotisserie Included No
Height 11.40 in (28.96 cm)
Width 21.50 in (54.61 cm)
Depth 24.60 in (62.48 cm)
Packaging Height 24.50 in (62.23 cm)
Packaging Width 14.50 in (36.83 cm)
Packaging Depth 30.25 in (76.84 cm)