BIB18RTPSS
backorder
Napoleon BIB18RTPSS
Built-in 700 Series Dual Range Top Burner with Stainless Steel Cover , Propane, Stainless Steel
Details & Features
Description
  • Dual Range Burners
  • Stainless Steel Iconic WAVE Cooking Grids
    • Iconic sear marks The 7.5mm thick, iconic wave shape provides even heat transfer and prevents smaller foods from falling.
  • Stainless Steel Protective Cover
    • Protect the Infrared Burners with a stylish, flush top cover to keep the elements out.
  • Powered by easy to use propane gas
  • This drop-in burners are separate from the BBQ Grill cooks with the lid down
  • Two burners provide extra space to create sauces and side dishes while using the main BBQ Grill
  • Seamless trim provides versatile and flawless installation
  • Premium stainless steel construction ensures a long life
  • Ignite this burner instantly with the fail safe, battery free ignition.
Tech Specs
Fuel Type Propane
Heat Output 30,000 BTU
Main Cooking Area 17.5 x 18 in (44 x 46 cm) 19 burgers
Total Cooking Area 310 sq.in (2,024 cm )
Rotisserie Included No
Height 11.40 in (28.90 cm)
Width 21.50 in (54.60 cm)
Depth 24.60 in (62.60 cm)
Packaging Height 24.50 in (62.23 cm)
Packaging Width 14.25 in (36.20 cm)
Packaging Depth 30.50 in (77.47 cm)