IM-UGC38-MK-1
backorder
Napoleon IM-UGC38-MK-1
OASIS Under Grill Cabinet for Built-in 700 Series 38, Matte/Matt Black
Details & Features
Description
Specially made for the Built-In 700 Series 38" Gas Grill Heads, this matte black colored, powder coated, galvanneal cabinetry features increased durability. Two drawers are mounted on soft-closing tracks for smooth operation when accessing the under grill storage. Installation is a breeze with knockouts for gas and electrical. Levelling feet ensure a balanced surface, even if your patio isn't perfectly level. Partner this cabinet with the Built-In 700 Series 38" Gas Grill Head and the perfect OASIS cabinets for a custom outdoor grilling OASIS.
  • Powder Coated Galvanneal Steel
  • Two Drawers
  • For BIG38
  • Ships Fully Assembled
Tech Specs
Height 35.50 in (90 cm)
Width 40.75 in (103.50 cm)
Depth 24 in (61 cm)
Packaging Height 90.50 in (229.87 cm)
Packaging Width 67.01 in (170.21 cm)
Packaging Depth 111 in (281.94 cm)