IM-UGC44-MK-1
backorder
Napoleon IM-UGC44-MK-1
OASIS Under Grill Cabinet for Built-in 700 Series 44, Matte/Matt Black
Details & Features
Description
Specially made for the Built-In 700 Series 44" Gas Grill Heads, this matte black colored, powder coated, galvanneal cabinetry features increased durability from the two-coat pebbling finishing system. Two stainless steel drawers are mounted on smooth gliding tracks for under grill storage. Installation is a breeze with knockouts for gas and electrical. Levelling feet ensure a balanced surface, even if your patio isn't perfectly level. Partner this cabinet with the Built-In 700 Series 44" Gas Grill Head and the perfect OASIS cabinets for a custom outdoor grilling OASIS.
  • Powder Coated Galvanneal Steel
  • Two Drawers
  • For BIG44
  • Ships Fully Assembled
Tech Specs
Height 35.50 in (90 cm)
Width 46.75 in (118.70 cm)
Depth 24 in (61 cm)
Packaging Height 35.63 in (90.50 cm)
Packaging Width 26.38 in (67.01 cm)
Packaging Depth 49.41 in (125.50 cm)