NK14K-LEG-3
backorder
Napoleon NK14K-LEG-3
14 inch Portable Charcoal Kettle Grill , Charcoal, Black
Details & Features
Description
  • Porcelain-Enameled
  • Dual-Sectional Charcoal Baskets
  • Chrome Plated Cooking Grid
  • Locking Lid Latches
  • Steel Plated Drip Pan
  • Comfort and Safety
    • Cool Touch Handle Shields your hands from heat when lifting and handling the grill's lid.
  • Adjustable Air Vents
  • Sturdy four Legged Design
  • 150 in Total Cooking Area
  • Cool Touch Handle
  • Easy to Assemble
  • 14" diameter
  • Porcelain-enameled lid and bowl
  • Locking Lid Latches and Easy Carry Handle for Compact Portability
  • Dual-section charcoal basket for direct and indirect grilling
  • Adjustable air vents provide optimal air control
Tech Specs
Fuel Type Charcoal
Main Cooking Area 12.25 x 12.25
Total Cooking Area 150 sq.in (968 sq.cm)
Rotisserie Included No
Height 18 in
Width 14 in
Depth 14 in
Packaging Height 11.02 in (27.99 cm)
Packaging Width 16.93 in (43 cm)
Packaging Depth 16.93 in (43 cm)