36" Gas Cooktop with 22 K BTU Dual Burner, NA36N7755TG/AA (Black Stainless)
NA36N7755TG/AA
backorder
Samsung NA36N7755TG/AA
PROMOTION AVAILABLE
Available Colors
Service Protection Plan
Total Price:
SALE Ends May 13, 2026
Show available promotions
  • Add to compare
  • Add to wishlist
See in-store for Tasco exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Available For Viewing at Showroom:
Details & Features
Powerful heat with precise control
Remote & convenient cooktop monitoring
One-touch control of both cooktop & hood
Convenient and precise burner control
Enjoy grilled food
Improved flexibility & space efficiency
Hexagon Grates enable a superior cooking performance by conducting heat efficiently.
Stir-fry without tipping
Simmer & keep food warm without burning
Heats food evenly & stays cleaner
Stylishly compatible with built-in ovens
Tech Specs
Materials/Finishes
Materials/Finishes
  • Model Type Install 36 inch built-in gas cooktop
Control Method Illuminated Knobs
Power/Ratings
Power/Ratings
  • Total Power 59,000 BTU
Power Level Low-Med-High
Burner - Left Front 9,500 BTU
Burner - Left Rear 9,500 BTU
Burner - Right Front 13,000 BTU
Burner - Right Rear 5,000 BTU, Precise Simmer
Burner - Center Front 22,000 BTU, Dual Brass
Power Supply 120V/60Hz, 1A
Features
Features
  • Grate Cast Iron (3pcs)
Surface Black Stainless
Simmer/Melt Yes
Cooktop
Cooktop
  • Number of Burner 5 EA
Fuel Type Natural Gas (factory set)
Accessories
Accessories
  • WOK grate Yes
Griddle Cast Iron Griddle
LP Conversion Kit Yes
Smart
Smart
  • WiFi Embedded Yes
Auto Connectivity (with Hood) Yes
WiFi Dongle(Separate sale) Support No
WiFi Kit No
App Connectivity
App Connectivity
  • SmartThings App Support Yes
Weights/Dimensions
Weights/Dimensions
  • Package (WxHxD) 1,030 x 270 x 650 mm
Cutout (WxHxD) W 860.4 x D 485.8 mm
Net (WxHxD) 914.4 x 139.7 x 568 mm