DOC30T977DS/DA
backorder
Dacor DOC30T977DS/DA
PROMOTION AVAILABLE
30" Combi Wall Oven, Silver Stainless Steel
Total Price:
Show available promotions
  • Add to compare
  • Add to wishlist
See in-store for Tasco exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Details & Features
  • WI-FI-ENABLED 7" LCD CONTROL PANEL
    • 7" smooth touch glass panel provides a full-touch culinary command center for pre-programmed settings and step-by-step recipes.
  • STEAM ASSIST OVEN
  • CONVECTION SPEED OVEN VERSATILITY
    • A suite of advanced, pre-programmed cooking modes such as speed-convection and healthy fry.
  • CHEF MODE
    • Receive expert cooking advice straight from the 7" screen, guiding the user on the optimum rack setting, temperatures and timing.
  • DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
  • POWERFUL BROILING
    • Even browning and powerful searing with a 10 Pass, 4400W broiler.
  • TRUE FLUSH INTEGRATION
  • SMARTTHINGS INTEGRATION
Tech Specs
OVERALL DIMENSIONS
Width : 29-3/4"
Height : 43-3/8"
Depth : 24-5/16"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
INTERIOR CAPACITY
Upper (Speed Oven) : 1.9 ft.
Lower (Steam Oven) : 5.1 ft.
REQUIREMENTS
Electrical: 240V / 208V, 60Hz, 40A
CONFIGURATIONS
DOC30T977DS/DA : 30" Combi Wall Oven, Silver Stainless Steel