AGA AMC48DF-CWG
Dual Fuel Model, Cornwall Green
Service Protection Plan
- Total Price:
- Add to compare
- Add to wishlist
See in-store for Tasco exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Details & Features
The 48" Mercury Dual Fuel Model features an extra-large, 7-Mode Multi-Function Oven, as well as a second extra-large, true European convection oven. The Glide Out Broiler System with Full Broil and Half Broil mode provides complete coverage with adjustable heights and extendable gliding tray spacious enough to cook six 6-ounce steaks at once. Nine eye-catching hi-fi Style Controls deliver precise power to each burner and oven with stereo-like grace.
The 48" Mercury Dual Fuel Model is available in 6 Classic Colours (including Stainless Steel), and 8 Soho Colours. Ranges manufactured using colours from the Soho Colour & Design Series are only available with a stainless steel fascia.
47 9/16" W x 28 7/16" D x 36 7/32" H (inches)
390 lb. uncrated, 439 lb. crated (includes range, crate & pallet)
- REFINED MOD STYLING
- MULTI-OVENS FOR MULTI-TASKING
- With the 48” Mercury model, three separate ovens totaling six cubic feet can cook as little or as much as you want—and each space-efficient oven can fit a 25-pound turkey.
- 5-BURNER GAS COOKTOP
- INNOVATIVE INDUCTION TECHNOLOGY
Tech Specs
| Residential Cooking Surface Configuration | Burner:Burner 5 Position:Left Front Power Rating:12500 BTU Burner:Burner 4 Position:Left Rear Power Rating:12500 BTU Burner:Burner 3 Position:Center Power Rating:17500 BTU Burner:Burner 2 Position:Right Rear Power Rating:12500 BTU Burner:Burner 1 Position:Right Front Power Rating:7500 BTU |
| Number of Burners | 5 |
| Sabbath Mode | No |
| Product Depth | 28.44 Inch |
| Gas Total BTUs | 62500.00 BTU |
| Oven Temperature Maximum | 500.00 Fahrenheit |
| Primary Energy Type | Dual Fuel |
| Product Weight | 398.00 Pound |
| Global Trade Item Number (GTIN) | 194168132663 |
| Cooking Plate Finish Material Type | Stainless Steel |
| Star K Certified | No |
| Adjustable Legs | Yes |
| Number of Griddle Burners | 0 |
| Selling Unit | Each |
| Product Clearance Required: Right Side | 0.00 Inch |
| Product Width | 47.56 Inch |
| Product or Accessory | Product |
| Outdoor or Indoor Use | Indoor Only |
| Exterior Trim Finish Color | Brushed Nickel |
| Convection Capable | Yes |
| Exterior Finish Color | Cornwall Green |
| Ship Weight | 465.00 Pound |
| Cutout Height | 36.12 Inch |
| Freight Class (NMFC) | 70 |
| High Altitude Kit Available | Yes |
| Product Clearance Required: Left Side | 0.00 Inch |
| Open or Sealed Burners | Sealed |
| Countries Certified for Sale | Canada, United States |
| Dedicated Circuit Required | Yes |
| Energy Star Certified | Yes |
| Electrical Hertz | 60.00 Hertz |
| Model | AMC48DF-CWG |
| Ship Height | 31.00 Inch |
| Electrical Volts | 240V |