AMC36IN-MBL
backorder
AGA AMC36IN-MBL
Available Colors
Aga MERCURY 36" Induction Model, Matte Black
  • Add to wishlist
See in-store for Tasco exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Details & Features
The 36" Mercury Induction Model features an extra-large 7-Mode Multifunction Oven with European Dual-Convection Cooking, Fan-Assisted Baking, Browning, Thaw-to-Serve, Convection Broiling, Warming and Conventional Cooking True European Twin Fan Convection.
The 36" Mercury Induction Model is available in 6 Classic Colours (including Stainless Steel), and 8 Soho Colours. Ranges manufactured using colours from the Soho Colour & Design Series are only available with a stainless steel fascia.
35 7/16" W x 26 1/5" D x 35 7/8" H (inches)
403 lb. uncrated, 449 lb. crated (includes range, crate & pallet)
  • REFINED MOD STYLING
  • MULTI-OVENS FOR MULTI-TASKING
    • With the 48” Mercury model, three separate ovens totaling six cubic feet can cook as little or as much as you want—and each space-efficient oven can fit a 25-pound turkey.
  • 5-BURNER GAS COOKTOP
  • INNOVATIVE INDUCTION TECHNOLOGY
  • The AGA Mercury 36" Induction Range offers a blend of style and functionality, catering to diverse cooking needs while enhancing kitchen aesthetics.
Tech Specs
Electrical Volts 240V