ECEX60SS
backorder
ELICA ECEX60SS
PROMOTION AVAILABLE
CIELO Ceiling Range Hood 60" wide - 600/1200CFM
Service Protection Plan
Total Price:
Show available promotions
Details & Features
  • Total Integration
  • Long Life Filter
  • Dim Light
  • Tune White
  • Perimeter Aspiration
  • Super easy installation
  • Remote control
  • Panel ready
Tech Specs
SHIPPING WEIGHT (kg) 45.40
NET WEIGHT (kg) 36.90
CARTON LENGHT (mm) 1638.00
CARTON HEIGHT (mm) 821.80
CARTON WIDTH (mm) 371.00
VOLUMEN (M3) 0.50
SHIPPING WEIGHT (lb) 100.09
NET WEIGHT (lb) 81.35
CARTON LENGHT 64.49
CARTON HEIGHT 32.35
CARTON WIDTH 14.61
COUNTRY OF MANUFACTURE MX
QTY PACKAGE 1.00
INTENDED APPROVED USE Residential use
Finish Stainless Steel + panel ready
Material Stainless Steel
Color custom
Type of Ventilation Convertible
WIDTH (IN) 60"
WIDTH (CM) 152.40
AIRFLOW (M3/H) 1020 / 2040
CFM (MAX) 600/1200
db (min) 38 / 40
db (max) 58 / 61
SONES 2.0-8.0 / 2.3-10.2
EXHAUST VERSION Convertible with Kit
EXHAUST SIZE Round 6" Multidirectional
DUCT SHAPE Round
EXHAUST LOCATION Multidirectional
RECTANGULAR DUCTH HEIGHT NA
RECTANGULAR DUCT WIDTH NA
Round duct diameter 6"
ELECTRIC (VOLTS) 120.00
AMPERAGE 4 A/8.53 A
HERTZ 60.00
WATTS 578.00
LIGHTING Dimmable Strip LED 3 x 14 W 3500 K
BULB TYPE Strip LED
BULB INCLUDED YES
NUMBER OF LIGHTS 3.00
BULB WATTS 14.00
KELVINS 3500.00
GREASE FILTER TYPE Dishwasher-Safe, Anodized Aluminum Mesh Filter + Perimeter Aspiration
DISHWASHERSAFE FILTER YES
FILTER MATERIAL Aluminum Mesh
BLOWER TYPE Sold separately
CONTROL TYPE White remote control
SPEED CONTROL YES
NUMBER OF SPEEDS 4.00
REMOTE CONTROL YES
POWER SOURCE Junction Box
OUTDOOR USE NO
SMUDGE RESISTANT NO
PANEL READY YES
RECIRCULATION KIT NEEDED YES
CFM REDUCTION Yes w/kit
DIMENSIONS (CM) 152.4 W x 62.39 D x 30.64 H
DIMENSIONS (INCH) 60 W x 24 9/ D x 12 / H
ADJUSTABLE HEIGHT NO
Minimum Overall Height - Top to Bottom 12 1/16"
Maximum Overall Height - Top to Bottom 12 1/16"
Overall Height - Top to Bottom 12 1/16"
Overall Width - Side to Side2 60"
Overall Depth - Front to Back 24 9/16"
Hood Height 12 1/16"
Min - Max Compatible Ceiling Height (Cover electronic cooking) NA
Min - Max Compatible Ceiling Height ( Cover gas cooking) 10'0"