FDVER36W5WH / Wall 36" (90cm) - White - 500 CFM
FDVER36W5WH
backorder
FALMEC FDVER36W5WH
Details & Features
  • Tempered glass
  • Opening frontal
  • Dynamic Light (2700K - 5600K)
  • Dimmable lighting
  • Dialogue system
  • Metallic grease filter, removable and washable
  • Charcoal filter (optional)
  • Touch control
Tech Specs
Technical specifications
Dimensions 90
Technical features NRS technology for a quieter kitchen
Opening frontal
Dynamic Light (2700K - 5600K)
Double suction area (frontal and lower)
Touch control
Installation Wall
Finishes White tempered glass
Controls Touch control
Packaging
Net weight 32.8 kg
Packaging width 1030 mm
Packaging height 495 mm
Packaging depth 975 mm
Packaging volume 0.5 m
Consumption
Maximum power 280 W
Voltage 110-120V 60Hz