FP18P36W6SS-3
backorder
FALMEC FP18P36W6SS-3
Professional 18 36" (90 cm) 600 CFM Hood
Details & Features
  • Slider
  • LED lighting
  • Baffle filter
  • Scotch brite stainless steel
Tech Specs
Technical features
Installation type Wall
Dimensions 90 cm / 36 in
Features Slider
LED lighting
Optional charcoal filter
Baffle filter
Scotch brite stainless steel
Finish Scotch brite stainless steel
Motor 1000 m 3 /h / 600 cfm
Type of control Slider
Speed settings 4
Lighting Led 2x1,2 W - 3200 K
Minimum distance Electric hob: 20 in
Gas hob: 25 in
Accessoires
KACL.815 Protective cleaning cloths for stainless steel (box 10 pcs)
Consumption
Maximum consumption 430 W
Voltage 120V 60Hz
Packaging
Gross weight 68 lb
Net weight 57 lb
Volumes 14 ft 3
Packaging size Length: 39 in
Height: 23 in
Depth: 27 in