PRH18-M60SS
backorder
Vent-A-Hood PRH18-M60SS
60" Wall Mounted Range Hood
Details & Features
The Professional Series is designed for the commercial style setting. Click on the models for a list of our base model numbers for standard sizes. Hood is available in stainless steel. Recommend mounting height is 30" above the cooking surface. Matching wall mount duct cover [sold separately] is available in standard sizes for 8', 9', and 10' ceiling heights or in custom sizes. PLEASE NOTE, TWO BLOWER OPTIONS ARE AVAILABLE. M600 [630 CFM] AND M1200 [1035 CFM].
Tech Specs
WIDTH : 60"
DEPTH : 24"
HEIGHT : 18"
CFM : See Chart
SONES : N/A
Amps : See Chart
Num. Lights : 4
(Chart A) Electrical/Mechanical Specifications For Blower Unit
Model M600 Single
Volts 115
Amps* 5.0
Hz 60
CFM SP@0.0" 630
CFM SP@0.1" 625
CFM SP@0.25" 615
CFM SP@0.5" 600
CFM SP@0.75" 580
Min. Round Duct Size 6" (28in.^2)
Model M600 w/WHM300 Harness
Volts 115
Amps* 5.0
Hz 60
CFM SP@0.0" 302
CFM SP@0.1" 300
CFM SP@0.25" 295
CFM SP@0.5" 288
CFM SP@0.75" 278
Model M1200 Dual
Amps* 10.0
CFM SP@0.0" 1035
CFM SP@0.1" 1015
CFM SP@0.25" 1000
CFM SP@0.5" 995
CFM SP@0.75" 915
Min. Round Duct Size 10" (79in.^2)