Benchmark™ Built-in Fridge 30'' B30IR905SP
B30IR905SP
backorder
Bosch B30IR905SP
PROMOTION AVAILABLE
Total Price:
SALE Ends May 27, 2026
Show available promotions
  • Add to compare
  • Add to wishlist
See in-store for Tasco exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Available For Viewing at Showroom:
Details & Features
  • LED light: keeps the contents of your fridge in the spotlight.
  • Close the door on warm air.
  • MultiAirFlow
  • Save energy whilst you are away.
  • HolidayMode: protecting frozen foods and preventing energy wastage in the fridge.
  • SuperCooling quickly chills food and beverages with a touch of a button
  • Bright All LED Lighting Shines Throughout the Entire Interior
  • Energy Star™ Qualified for Energy Efficiency.
  • Home Connect brings smart technology to your Bosch Refrigerator
Tech Specs
General
Width of the product (mm) 756
Appliance Width (in) 29 3/4"
Height of the product (mm) 2,125
Required cutout size (HxWxD) (mm) 2134.0 x 762.0 x 610
Required cutout size (HxWxD) (in) 84" x 30" x 24 3/4"
Variant color Not applicable
Ice Maker No
Silence level (dBA) 40
Door hinge Right reversible
Shelf Material - Refrigerator Glass
Shelves for Bottles No
Power cord length (cm) 300
Power cord length (in) 118"