EC30SRN16IPR -L 30" Single Door Column Panel Ready Refrigeration (Left Door)
EC30SRN16IPR-L
backorder
ELICA EC30SRN16IPR-L
PROMOTION AVAILABLE
Total Price:
Show available promotions
  • Add to compare
  • Add to wishlist
See in-store for Tasco exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Details & Features
  • Sabbath & Holiday Mode
  • ECO Mode
  • Soft close crisper & pantry drawers
  • Ultra Quiet operation
  • True Flush Install - 3D door adjustment
  • Cool Day LED interior light side walls & ceiling
Tech Specs
CARTON HEIGHT (mm) 670.00
CARTON WIDTH (mm) 2300.00
VOLUMEN (M3) 0.47
SHIPPING WEIGHT 127.87
NET WEIGHT 121.25
CARTON LENGHT 32.24
CARTON HEIGHT 26.38
CARTON WIDTH 90.55
COUNTRY OF MANUFACTURE CN
QTY PACKAGE 1.00
INTENDED APPROVED USE Residential use
Finish Panel Ready
Color custom
WIDTH (IN) 30"
WIDTH (CM) 76.20
db (max) 43.00
ELECTRIC (VOLTS) 115V/ 220-240 V
AMPERAGE 2.0A
HERTZ 50-60
WATTS 551 W
LIGHTING LED 6500K 300 lumens, 100 lumen for Freezer.
BULB TYPE LED
BULB INCLUDED YES
CONTROL TYPE Electronic Soft-Touch Digital Black Glass display
Cooling Type R600A
Defrost type No Frost
Handle Color Inox
REFRIGERANT R600a
REMOTE CONTROL NO
POWER SOURCE Power Cord
OUTDOOR USE No
INSTALLATION TYPE Built-In, Bottom Mount
PANEL READY Yes
ADJUSTBALE SHELVES YES
REMOVABLE SHELVES YES
Number of Cooling Zones 2.00
Number Of Shelves 3.00
DRAWERS 3 Humidity control Drawer + 1 Chiller Adjustable Temp Drawer
Shelf Material Spill-Proof Glass
Door Storage 3 Height adjustable Bins
Door Features #N/A
Storage Features 3 glass shelves and 3 soft close drawers
Reversible Door YES
Door Swing Reversible
Glass Doors NO
Solid Doors Panel ready/Stainless Steel Kit
Door Alarm YES
Door Lock NO
SABBATH MODE YES
SMART HOME NO
Humidity Control Yes
Temperature (Min) 35°F
Temperature (Max) 46°F
Temperature Display YES
Zone 1 Temp NA
Chiller drawer Temp 30°F (-1°C) to 41°F(5°C)
Zone 2 Temp NA
Freezer Temp +5°F to -11°F
Volume 16 cu ft (453L)
CuFt 16.00
FRIDGE CAPACITY 11.50
FREEZER CAPACITY 4.50
ICE MAKER YES
Total Capacity NA
Bottle Capacity (750 ml /25 oz.) NA
Bottle Capacity (12 oz.) NA
Can Capacity (12 oz.) NA
DIMENSIONS 75.38 x 59.21 x 211.46
DIMENSIONS inches 29 /16 x 23 /16 x 83 /4
Width 29 /16
Height 83 /4
Depth 23 /16
Counter Depth 23 /16
Depth with Door Open 55 /16
Depth with Handles 27 5/4
Depth without Door 22 19/32
Depth without Handles 23 5/4
Leveling legs YES
Cutout 30 x 25 x 84
Cutout Depth 30"
Cutout Height 25"
Cutout Width 84"