U-ADA24RGLB-13B
backorder
Uline U-ADA24RGLB-13B
PROMOTION AVAILABLE
Available Colors
Ada24rgl 24" Refrigerator With Black Frame Finish and Lock (115 V/60 Hz)
Details & Features
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24" ADA Height Compliant Refrigerator. Have your favorite ingredients, snacks, and beverages within reach. Available door finishes include black, stainless steel, and integrated panel-ready. U-Line's ADA Collection of products meet ADA requirements and maximizes storage space.
  • Meets ADA height requirement
  • White interior
  • Three removable tempered glass shelves
  • Digital touch pad control
  • Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
  • Bright white LED lighting
  • Field reversible door is shipped right-hand hinged
  • Four adjustable leveling legs
  • Stainless steel handle (7 8" diameter)
  • Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
  • Volume of 5.4 cu ft holds up to 70 bottles (12 oz) or 140 cans (12 oz)
  • Built-in or freestanding
  • Temperature range: 34°F to to 45°F
  • Four independently adjustable leveling legs
  • Temperature range: 34°F to 45°F
Tech Specs
ADA Height Yes
Amps: Running 1.2 A
Capacity Bottle 70
Capacity Can 1204
Capacity: Total Volume (cu ft) 5.4 cu ft
Dimensions: Product Depth 23 1/4 " (514mm)
Dimensions: Product Height 32 " (813mm)
Dimensions: Product Width 24 " (610mm)
Energy Consumption: Avg. Per Year 300 kWh
Refrigerant Type R600a
Sabbath (Star K Certified) Yes
Shipping Depth 28.63 " (727 mm)
Shipping Height 36 " (914 mm)
Shipping Weight 122 lb (55 Kg)
Shipping Width 26.5 " (673 mm)