U-ADA24RGLS-13B
backorder
Uline U-ADA24RGLS-13B
PROMOTION AVAILABLE
Available Colors
Ada24rgl 24" Refrigerator With Stainless Frame Finish and Lock (115 V/60 Hz)
Details & Features
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24" ADA Height Compliant Refrigerator. Have your favorite ingredients, snacks, and beverages within reach. Available door finishes include black, stainless steel, and integrated panel-ready. U-Line's ADA Collection of products meet ADA requirements and maximizes storage space.
  • Four adjustable leveling legs
  • Stainless steel handle (7 8" diameter)
  • Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
  • Volume of 5.4 cu ft holds up to 70 bottles (12 oz) or 140 cans (12 oz)
  • Built-in or freestanding
  • Temperature range: 34°F to to 45°F
ADA Height Yes
Amps: Running 1.2 A
Capacity Bottle 70
Capacity Can 1204
Capacity: Total Volume (cu ft) 5.4 cu ft
Dimensions: Product Depth 23 1/4 " (514mm)
Dimensions: Product Height 32 " (813mm)
Dimensions: Product Width 24 " (610mm)
Energy Consumption: Avg. Per Year 300 kWh
Refrigerant Type R600a
Sabbath (Star K Certified) Yes
Shipping Depth 28.63 " (727 mm)
Shipping Height 36 " (914 mm)
Shipping Weight 122 lb (55 Kg)
Shipping Width 26.5 " (673 mm)