U-ADA24RS-13B
backorder
Uline U-ADA24RS-13B
PROMOTION AVAILABLE
Available Colors
Ada24r 24" Refrigerator With Stainless Solid Finish and Lock (115 V/60 Hz)
Details & Features
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24" ADA Height Compliant Refrigerator. Have your favorite ingredients, snacks, and beverages within reach. Available door finishes include black, stainless steel, and integrated panel-ready. U-Line's ADA Collection of products meet ADA requirements and maximizes storage space.
  • Built-in or freestanding
  • Three fixed door storage compartments
  • Mechanical dial control
  • Lock models must be ordered right-hand or left-hand hinged
  • Stainless steel handle (7 8" diameter)
  • Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
  • Volume of 5.3 cu ft holds up to 70 bottles (12 oz) or 140 cans (12 oz)
  • Four adjustable leveling legs
  • Approximate temperature range: ~34°F to 45°F
  • Volume of 3.3 cu ft holds up to 35 bottles (12 oz) or 48 cans (12 oz)
  • Non-lock model accepts a 1/4 " custom insert panel (not supplied by U-Line)
  • Approximate temperature range: ~34°F to to 45°F
Tech Specs
ADA Height Yes
Amps: Running 1.2 A
Capacity Bottle 35
Capacity Can 1222
Capacity: Total Volume (cu ft) 3.3 cu ft
Dimensions: Product Depth 23 " (584mm)
Dimensions: Product Height 28 1/2 " (724mm)
Dimensions: Product Width 20 7/8 " (530mm)
Energy Consumption: Avg. Per Year 260 kWh
Panel Height 30 " (762mm)
Panel Thickness 1/4 " (6mm)
Panel Width 19 13/16 " (503mm)
Refrigerant Type R600a
Sabbath (Star K Certified) No
Shipping Depth 27.81 " (706 mm)
Shipping Height 30 " (762 mm)
Shipping Weight 89 lb (40 Kg)
Shipping Width 26.6 " (662 mm)