WUB50X24HV
backorder
Whirlpool WUB50X24HV
PROMOTION AVAILABLE
Available Colors
24-inch Wide Undercounter Beverage Center - 5.2 cu. ft.
Service Protection Plan
Total Price:
SALE Ends May 27, 2026
  • Add to compare
  • Add to wishlist
Buy Now, Pay Later
Product Spotlight
Tech Specs
Certifications
Energy Star® Qualified ENERGY STAR® Qualified
Exterior Details
Cabinet Color Black
Cabinet Finish Textured
Cabinet Material Prepainted Steel
Door Color Black Stainless Steel
Door Opening Direction Right
Door Style Skin Door
Handle Location Horizontal
Handle Material Metal
Handle Type Reach-Through Handle
Reversible Door Yes
Window Yes
Details
Installation Option Freestanding or Built-In
Number of Racks 2
Number of Shelves 2
Refrigerator Bottle Capacity 14
Refrigerator Type Beverage Center
Shelf Description 1 Adjustable Full-Width, 1 Fixed Full Width Glass Shelf
Temperature Divider LED Dimmer Switch Yes
Zone 1 Description Beverages
Zone 1 Temperature Range 32F to 42F
Zone 2 Capacity 14 Bottles
Zone 2 Description Wine
Zone 2 Temperature Range 47F to 55F
Dimensions
Capacity 147.16 l, 5.2 cu. ft.
Cutout Depth 60.96 cm, 24 in
Cutout Height 87.95 cm, 34.625 in
Cutout Width 60.96 cm, 24 in
Depth 65.09 cm, 25.625 in
Depth Closed Excluding Handles 60.96 cm, 24 in
Depth Closed Including Handles 65.09 cm, 25.625 in
Depth Excluding Doors 54.93 cm, 21.625 in
Depth With Door Open 90 Degree 117.48 cm, 46.25 in
Gross Weight 67.13 kg, 148 lbs
Height 87.63 cm, 34.5 in
Maximum Height 88.90 cm, 35 in
Minimum Height 87.63 cm, 34.5 in
Net Weight 54.98 kg, 121.2 lbs
Width 60.80 cm, 23.9375 in
Controls
Automatic Defrost Yes
Control Lockout No
Cooling On/Off Yes
Door Ajar/Open Alarm No
Temperature Range 32F to 55F