OR30SDE6X1
backorder
Fisher & Paykel OR30SDE6X1
30" Series 7 Element Electric Range
  • Add to wishlist
See in-store for Tasco exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Details & Features
Finish Stainless Steel
  • Cooking Flexibility
  • A Modern Legacy
  • Quality And Durability
  • Large Capacity Oven
  • Easy To Clean
  • Even Heat
  • Electric radiant cooktop with four cook elements
  • High-temperature self-cleaning function breaks down food residue for an easy clean
Tech Specs
Accessories (included)
Accessories (sold separately)
Hob rear trim 3 1 / 8 " " (part 81656)
Kick strip, stainless steel (optional) KICKOR30X1
Capacity
Shelf positions 7
Total capacity 3.5cu ft
Usable capacity 2.9cu ft
Cleaning
Consumption
Energy usage 587kWh/year
In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info 67.7kgCO2e/year
Controls
Oven features
Oven functions
Number of functions 9
Oven performance
Broil power 4050W
CoolTouch door Triple glazed
Warming drawer power 220W
Power requirements
Connection 4-prong grounding type [NEMA 14-50P plug]
Service 40 A
Supply frequency 60Hz
Supply voltage 208 - 240V
Product dimensions
Depth 25 1 / 4 "
Height 35 3 / 4 - 37 5 / 8 "
Width 29 7 / 8 "
Rangetop features