OR30SDI6X1
backorder
Fisher & Paykel OR30SDI6X1
30" Series 9 Contemporary 4 Zone Induction Range
Finish Stainless Steel
  • Multi-Shelf Cooking
  • Quality And Durability
  • Power & Control
  • Easy To Clean
  • Even heat
    • Accurate, electronically-controlled oven heat ensures a great result every time.
  • Four instant-response, cool-to-touch induction cooking zones
  • Convection oven with 3.5 cu. ft total capacity and nine oven functions including
  • Non-tip full-extension shelves for safe removal of hot dishes
Accessories (sold separately)
Hob rear trim 3 1 / 8 " " (part 81656)
Kick strip, stainless steel (optional) KICKOR30X1
Cleaning
Consumption
Energy usage 337kWh/year
In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info 38.9kgCO2e/year
Oven performance
Broil power 4050W
CoolTouch door Triple glazed
Warming drawer power 220W
Power requirements
Connection 4-prong [NEMA 14-50P power cord]
Service 40 A
Supply frequency 60Hz
Supply voltage 208 - 240V
Product dimensions
Depth 25 1 / 4 "
Height 35 3 / 4 - 37 5 / 8 "
Width 29 7 / 8 "
Rangetop features
Heat settings 9