OR36SDI6X1
backorder
Fisher & Paykel OR36SDI6X1
36" Series 9 Contemporary 5 Zone Induction Self-Cleaning Range
Buy Now, Pay Later
Available For Viewing at Showroom:
Details & Features
Finish Stainless Steel
  • Multi-Shelf Cooking
  • Quality and durability
  • Power & control
  • Easy To Clean
  • Even heat
    • Accurate, electronically-controlled oven heat ensures a great result every time.
  • Large Capacity Oven
  • Five induction cooking zones, which can be joined to form SmartZones
  • Non-tip full-extension shelves for safe removal of hot dishes
Accessories (sold separately)
Kick strip, stainless steel (optional) KICKOR36X1
Capacity
Shelf positions 7
Total capacity 4.9cu ft
Usable capacity 4.3cu ft
Cleaning
Consumption
Energy usage 337kWh/year
In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info 38.9kgCO2e/year
Oven performance
Broil power 4300W
CoolTouch door Quadruple glazed
Warming drawer power 220W
Power requirements
Connection 4-prong [NEMA 14-50P power cord]
Service 40 A
Supply frequency 60Hz
Supply voltage 208 - 240V
Product dimensions
Depth 25 1 / 4 "
Height 35 3 / 4 - 37 1 / 4 "
Width 35 7 / 8 "
Rangetop features
Heat settings 9
Rangetop Performance
Centre 5500W
Left front 3700W
Left rear 3700W