HC24PCX1
backorder
Fisher & Paykel HC24PCX1
24" Series 7 Pyramid Chimney Wall Range Hood
Details & Features
Finish Stainless Steel
  • Easy Installation
  • Simple To Clean
  • Complementary Design
  • Design Quality
  • Considered Efficiency
  • With three fan speeds, select the perfect extraction rate for your cooking
  • Energy-efficient LED lighting to illuminate your cooking surface
  • Powerful 600CFM maximum airflow blower
  • Compliant with Title 24 regulations
Tech Specs
Accessories (included)
Aluminium filter 792558
Accessories (sold separately)
Fan ratings
Maximum speed sound rating 12sones
Speed 1 sound rating 2sones
Installation and cleaning
Air outlet size 8 "
Dishwasher safe filters 2
Ducted Top extraction
Recirculation Optional
Performance
Extraction type Surface
Fan speeds 3
Filter type Mesh
Number of filters 2
Power requirements
Lighting power 8W
Supply frequency 60Hz
Supply voltage 120V
Product dimensions
Depth 19 11 / 16 "
Height 38 3 / 8 - 21 1 / 16 "
Width 23 9 / 16 "